Post ads Jai Khairawang

बेरुजुमा सुधार गर्दै रुकुमका स्थानीय तह, ५६ औं प्रतिबेदनमा ७५ करोड, ५७ औं प्रतिबेदनमा १८ करोड बेरुजु

ritu ads

मेगराज खड्का
रुकुम

महालेखा परीक्षकको ५७ औैं प्रतिवेदन अनुसार रुकुम पश्चिमका ६ स्थानीय आर्थिक वर्ष २०७५/७६ मा १३ करोडभन्दा बढी बेरुजु देखाएको छ । त्यस्तै रुकुम पूर्वमा ५ करोड बढी बेरुजु देखिएको छ । केहि दिन अघि सार्वजनिक उक्त प्रतिबेदन अनुसार बजेट अनियमित तवरले खर्च गरेर बेरुजु देखाएको हो । समग्र रुपमा स्थानीय तहहरुमा रकमान्तर नगरी विनियोजित भन्दा फरक शिर्षकमा बजेट खर्च गरेको र जनप्रतिनिधिले बैठक, भ्रमण भत्ताको नाममा दोहोरो सुविधा लिएको बिषय उठाईएको छ । त्यस्तै सार्वजनिक खरीद ऐनको प्रतिकूल हुने गरी निर्माणमा उपकरण प्रयोग गरेको, प्रतिष्पर्धा विना सामग्री खरीद र योजनाको काम गरेको जस्ता कमजोरी स्थानीय सरकारको बेरुजु रहेको प्रतिवेदनमा उल्लेख गरिएको छ । तर रुकुम पश्चिम तथा पूर्वका स्थानीय तहहरुले भने अघिल्लो प्रतिबेदन भन्दा यस बर्षको प्रतिबेदनमा बेरुजुमा सुधार देखिएको छ । अघिल्लो प्रतिबेदन अनुसार रुकुम पूर्व र पश्चिममा गरि ७५ करोड बढी बेरुजु देखिएपनि यसबर्ष त्यसमा सुधार भएर १८ करोड बेरुजु देखिएको हो ।
रुकुम पूर्व र पश्चिमका कुन स्थानीय तहमा कति बेरुजु ?
रुकुम पश्चिमको आठबिसकोट नगरपालिकामा सबैभन्दा बढी बेरुजु रकम देखिएको छ । आठबिसकोट नगरपालिकामा ४ करोड ५२ लाख ७६ हजार रकम बेरुजु देखाएको हो । त्यस्तै चौरजहारी नगरपालिकामा ३ करोड ७० लाख ९ हजार, सानीभेरी गाउँपालिकामा २ करोड १५ लाख ६८ हजार र त्रिबेणी गाउँपालिकामा १ करोड ३८ लाख ८१ हजार रुपैयाँ बेरुजु देखिएको छ । त्यस्तै मुसिकोट नगरपालिकामा ९७ लाख ९२ हजार र बाँफिकोट गाउँपालिकामा ५८ लाख ७६ हजार रुपैयाँ बेरुजु देखिएको हो । रुकुम पश्चिममा ६ स्थानीय तहमा सबैभन्दा कम बेरुजु रकम बाँफिकोटमा देखिएको छ । नयाँ जिल्ला बनेको रुकुम पूर्वमा पनि ५ करोड बढी रमक बेरुजु देखिएको छ । जहाँ ३ वटा मात्र स्थानीय सरकार रहेका छन । जसमा सबैभन्दा पुथा उत्तरगंगा गाउँपालिकमा ३ करोड ४२ लाख ६ हजार रुपैयाँ बेरुजु देखिएको थियो । त्यस्तै भूमे गाउँपालिकामा १ करोड १९ लाख २२ हजार र सिस्ने गाउँपालिकामा १ करोड ६ लाख बढी रकम बेरुजु देखिएको हो ।

जिल्ला समन्वय समितिमा कति ?
जिल्ला समन्वय समितिहरुमा पनि बेरुजु देखिएको छ । तर जसरी स्थानीय तहहरुमा करोडौं रकम बेरुजु देखिएको भएपनि जिल्ला समन्वय समिति रुकुममा भने खासै ठुलो रकम भने छैन । कर्मचारीहरुको तलव र सामान्य खर्च रकम मात्र जिल्ला समन्वयमा आउने भएका कारण बेरुजु रकम पनि कमै देखिएको छ । महालेखापरिक्षकको रिपोर्ट अनुसार जिल्ला समन्वय समिति रुकुम पश्चिममा १ लाख र जिल्ला समन्वय समिति रुकुम पूर्वमा ३ लाख १९ हजार रुपैयाँ बेरुजु देखिएको छ । जस अनुसार रुकुम पश्चिमको भन्दा रुकुम पूर्व समन्वय समितिमा बेरुजु रकम बढी देखिन्छ ।

अघिल्लो बर्षको भन्दा बेरुजुमा सुधार गर्दै स्थानीय तह
महालेखापरिक्षकको ५६ औं रिपोर्ट अनुसार रुकुम पूर्व र पश्चिमका ९ स्थानीय तहमा गरेर ७५ करोड बढी रकम बेरुजु देखिएको थियो । जबकी ५७ औं प्रतिबेदन अनुसार रुकुम पूर्व र पश्चिममा ९ स्थानीय तहमा करिब १८ करोड रुपैयाँ मात्र बेरुजु देखिएको छ । यसको बिश्लेषण गर्दा बेरुजुलाई शुन्यूमा झार्न अफसल भएपछि अघिल्लो बर्षको सिकाईपछि धेरै बेरुजु घटाएको देखिन्छ । रुकुम पश्चिमको मुसिकोट नगरपालिका अघिल्लो बर्षको रिपोर्टमा ९ करोड बेरुजु देखिएको थियो भने यसबर्ष ५७ लाखमा झारेको छ । जिल्ला सदरमुकामको नगरपालिका पनि रहेको र बजेट पनि अन्य स्थानीय तहको भन्दा बढी भएपनि यसपटक मुसिकोट नगरपालिकाले बेरुजु घटाउनमा निकै मेहनत गरेको देखिन्छ । त्यस्तै चौरजहारी नगरपालिकामा अघिल्लो बर्ष ८ करोड बेरुजु देखिएकोमा यस बर्ष ३ करोडमा झारेको छ । आठबिसकोट नगरपालिकामा अघिल्लो रिपोर्टमा १४ करोड बेरुजु देखिएकोमा यस बर्ष ४ करोडमा झारेको छ । त्यस्तै बाँफिकोट गाउँपालिकामा अघिल्लो बर्ष ६ करोड बेरुजु देखिएकोमा यस बर्ष ५८ लाख मात्र देखिएको छ । त्यसैगरी त्रिबेणी गाउँपालिकामा अघिल्लो बर्ष ८ करोड बेरुजु देखिएकोमा यस बर्ष १ करोडमा झारेको छ भने सानीभेरी गाउँपालिकामा अघिल्लो बर्ष ७ करोड बेरुजु रहेकोमा यस बर्षको रिपोर्टमा २ करोडमा झारेको छ । रुकुम पूर्वका ३ स्थानीय तहरुहले पनि महालेखाका ५६ औं प्रतिबेदन भन्दा ५७ औं प्रतिबेदनमा बेरुजु रकममा सुधार गरेका छन । रुकुम पूर्वको पुथाउत्तरगंगा गाउँपालिकामा अघिल्लो रिपोर्टमा १२ करोड बेरुजु देखिएकोमा यस बर्ष ३ करोड, भूमे गाउँपालिकाको अघिल्लो बर्ष ५ करोड बेरुजु देखिएकोमा यस बर्ष १ करोड र सिस्ने गाउँपालिकामा पनि अघिल्लो बर्षको रिपोर्टमा ६ करोड बेरुजु देखिएकोमा यस बर्ष १ करोड मात्र बेरुजु देखिएको छ ।

के हो बेरुजु र यो कसरी हुन्छ ?
बेरुजुको अर्थ भनेकै रुजु नहुनु हो । सार्वजनिक आय र व्ययको कार्य प्रचलित कानुनी विधि प्रक्रिया पूरा नगरी गर्दा देखा पर्ने अनियमित रकमलाई बेरुजु भनिन्छ । यो आर्थिक कारोबारको हिनामिना हो, जसलाई आर्थिक अनुशासनहीनताको उपजका रूपमा लिइन्छ । यो प्रचलित कानुन बमोजिम पु¥याउनु पर्ने रीत नपुु¥याई कारोबार गरेको, राख्नु पर्ने लेखा नराखेको, बेमनासिब तरिकाले आर्थिक कारोबार गरेको रकमकलम हो, जुन लेखापरीक्षकले लेखापरीक्षण गर्दा औँल्याएको हुन्छ ।

रुकुम पश्चिममा बेरुजु रकमको बिस्तृत विवरण
मुसिकोट नगरपालिका ः ९७ लाख ९२ हजार
चौरजहारी नगरपालिका ः ३ करोड ७०
आठबिसकोट नगरपालिका ः ४ करोड, ५२ लाख
बाँफिकोट गाउँपालिका ः ५८ लाख ७६ हजार
त्रिबेणी गाउँपालिका ः १ करोड ३८
सानीभेरी गाउँपालिका ः २ करोड १५ लाख

रुकुम पूर्वका कति बेरुजु
पुथाउत्तरगंगा गाउँपालिका ः ३ करोड ४२
भूमे गाउँपालिका ः १ करोड १९ लाख
सिस्ने गाउँपालिका ः १ करोड ६ लाख

click link for Aaha epaper बर्ष ८, अंक ८, साउन ७

फेसबुक प्रतिक्रियाहरु