Input your search keywords and press Enter.

देशकै नमुना तरकारी बिउ उत्पादन केन्द्र (फोटो फिचर)

मेगराज खड्का
रुकुम
रुकुम ५२ पोखरी ५३ टाकुरीको जिल्ला भनेर मात्र होईन देशकै उत्कृष्ठ तरकारी बिउ उत्पादनका जिल्ला भनेर पनि चिनिन्छ । देशकै नमुना तरकारी बिउ उत्पादन केन्द्र चाँपा रुकुममा अहिको सिजनमा पनि बिभिन्न प्रकार तरकारी बिउको उत्पादन भैरहेको छ । सरकारी स्तरको समशितोष्ण तरकारी बिउ उत्पादन केन्द्र मार्फत रुकुम सदरमुकाम नजिकैको चाँपामा तरकारी बिउ उत्पादन भैरहेको हो ।

करिब ६ हजार हेक्टर जमिनमा बिभिन्न जातका तरकारीहरुको नर्सरी तथा मुल बीउ उत्पादन गरि सहुलियत मुल्यमा बिक्रि गरिदै आएको छ । २०३५ सालमा स्थापना भएको यो केन्द्रले कुनै समय बिदेशमा समेत राम्रो चर्चा कमाएसगै स्वादेश तथा बिदेशका बिभिन्न ठाउँमा मुल बीउ जाने गरेको छ । हाल यस केन्द्र मार्फैत मुला, रायो, काउजी, केराउ र प्याज लगयातका बिभिन्न जातका १६ थरी तरकारी मुल बिउ उत्पादन भैरहेको केन्द्रका बरिष्ठ बागवानी विकास अधिकृत डा.रबिन्द्र नाथ चौवेले जानकारी दिए ।

उनका अनुसार यस केन्द्र मार्फत बर्षेणी बिभिन्न तरकारीबालिहरुको मुल बीउ ६ टन बढी उत्पादन हुँदै आएको छ । जसबाट बर्षेनी १५ देखि २० लाख सम्मको आम्दानी हुने गरेको छ । परम्प्ररागत रुपमा उत्पादन भैरहेको यस केन्द्रमा पछिल्ला बर्षहरुमा केहि आधुनिक रुपमा समेत बिउ उत्पादनको उपाय अपनाईएको छ । हेर्नुहोस केहि फोटो,

Share Button

First and best news portal from rukum for world.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *